Trendelenburg hareket

Home/Blog/Trendelenburg hareket

Trendelenburg hareket

TRENDELENBURG HAREKET

Baş aşağı ve baş yukarı gelecek şekilde iki çeşidi vardır. Masanın ayakucuna 10-30 derece eğim verilerek hastanın sırt üstü yattığı,başın aşağıda ayakların yukarıda olduğu pozisyondur.
Bazıjinekolojik ameliyatlarda,pelvis ve alt karın ameliyatlarında ve postural drenaj icin bu poisyon uygulanır. Ayrıca hıpotansıyon durumunda hastanın başı düzkonumda iken sadece ayakların yukseltildigi pozisyonda da kullanılır. Bu pozisyon günümüze dek hemorojik şok tedavisinde uygulanmış olup daha sonra şokun düzelmesinin yanında solunum ve dolaşım sistemi bozukluklarına yol açtığı için artık tercih edilmemekte onun yerıne sadece bacaklar yukseltilmektedir.
Trendelenburg pozisyonunun sagladığı faydalar ise ;
-Bu pozisyon sayesinde kanama riski azalır.
-Cerrahi operasyonlarda görüş mesafesi kolaylaşır.
-Santral venlere katater girişi kolay olur.
-Trakea regürjitasyondan korunur.

Trendelenburg hareket

Trendelenburg hareket

Ters trendelenburg yani baş yukarı pozisyonu ise hasta sırt üstü uzanıp ayakların 10-30 derece asagıda oldugu yani başının
yukarıda olduğu poisyondur.Bu pozisyon ise Özellikle arka servikal bölgedeki beyin cerrahisi girişimlerinde,mideve safra kesesi
ameliyatları için kullanılır.

Ters Trendelenburg hareket

Ters Trendelenburg hareket

Trendelenburg hareket ve Ters Trendelenburg hareket için uygun olan hasta yataklarına Buradan ulaşabilirsiniz. ya da bize buradan ulaşarak konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2021-05-07T14:54:16+03:00 By |Blog|
Yanıtla
İletişime Geç
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?